Posted by : Natsume


Çevirmen: NatsuJunn

Kitap 1 Bölüm 9: Temeller

'Eğitime başlamadan önce, sana eğitim metodumun temellerini anlatmam gerekiyor.Bir sene sonra ordaya döndüğümde, çalışmalarına temelleri baz alarak devam edeceksin.' der Zhao Yunxing buz gibi bir suratla Qin Yu'ya bakarak.

'Temeller' sözünü duyunca Qin Yu'nun gözleri hemen parıldar.Zihnini dinlemeye odaklar.

'Bu dünyada sayısız dışsal teknik var.Lakin bunlardan çoğunun eğitim metodu doğru yolundan sapmış durumda.' der Zhao Yunxing ilgisizce.O anda sanki ulusal meseleler hususunda emir yağdıran bir imparator gibi görünmektedir ve diğer dışsal tekniklerin eğitim metodlarını beş para etmez bulup eleştirmektedir.

'Qin Yu, şunu aklına kazı; dışsal teknikleri çalışırken tıp sanatını adamakıllı öğrenmen gerek!' Zhao Yunxing ciddiyetle, dik dik Qin Yu'ya bakarak der.

'Tıp sanatı mı?' Qin Yu çok meraklanmış olmasına rağmen bunu aklında tutmuştur.

Zhao Yunxing devam eder:'Neden mi öğrenmelisin? Öncelikle, sağlıklı ve uzun yaşamak için.İkinci olaraksa saldırı gücünü kuvvetlendirmek için.Eğer dışsal teknik çalışan kişi yumruklarını ve ayaklarını bir elmas kadar sert kılmak istiyorsa, bunda başarılı olurlar.Fakat...yumruklarının sert olmasına rağmen, bu sertlik kara demirden yapılmış bir savaş hançerininkiyle boy ölçüşebilir mi?'

Qin Yu o kadar dikkatle dinlemektir ki kaşları iyice çatılmıştır.

Kara demir diğerlerine nazaran daha değerli.Bu ham maddeden yapılan silahlar normal demire oranlar daha sert ve keskin olmaktadırlar.Kara demirden yapılan bir savaş hançerinin sertliği muhakkak ki bir dışsal uzmanın ayaklarından ve yumruğundan üstündür.

'Mesela, Man Dong güç bakımından tavan yapmış birisi.Kudreti muazzam ve kasları güçlü.Lakin...hareketleri bir dışsal uzman için çok yavaş.Sadece bir hançerle anında boğazını kesebilirim!' Zhao Yunxing soğukkanlılıkla der.Vücudundan hemen canice bir aura yayılır.

O an Qin Yu Zhao Yunxing'un sözlerinden  şüphe etmemektedir.Aksine gözleri daha çok açılıp Zhao Yunxing'e bakarak her cümlesine daha bir iştiyakla kulak verir.

'Tıp sanatına çalışmak, vücudundaki 100'den fazla kası öğrenmene ve her birinin kendine has olan fonksiyonlarını anlamana yardımcı olur.Sadece bir kısmını çalışırsan, bunun sonucu kötü olacaktır.Gücün çok aşırı olabilir ama çevikliğin yerlerdedir veya ellerin ve ayakların güçlüyken vücudunun geri kalanı ham kalır; hatta tam tersine çok kıvrak ve atiksindir ama vücudun dayanıklılık adına kifayetsiz kalmıştır...' Zhao Yunxing açıkça der.

O an Qin Yu Zhao Yunxing'in ne demek istediğini tümüyle anlamıştır.Heyecanla hemen: 'Usta, anladım.Tüm kaslarımızı çalıştırmak hayati önem arz ediyor, değil mi?' der.

'Hayır.' Zhao Yunxing başını sallayarak söyler:'Tüm kaslarını çalıştırmayı istemene rağmen, nasıl yapacağını biliyor musun?'

Qin Yu afallamıştır.

Vücutta bir sürü kas bulunmaktadır.Her birini çalıştırmak sadece antrenmanla başarılabilecek bir şey değildir.Kim bilir kaç nesili kapsayacak bir araştırmayı gerektiren bir şeydi bu.

'Üstelik bu metodu bilsen dahi işe yaramaz olabilir.Sertlik ve yumuşaklık bir uyum içerisinde kullanılmalı.Dışsal tekniklerde de aynı yöntem geçerli.Sadece bir yeri geliştirmek olmaz, ama aynı zamanda hepsini çalıştırman da mümkün değil.Eğer tüm kaslarını çalıştırırsan, sonuç olarak yeterli enerji dağıtımını sağlayamayacağından hiçbir şey elde edemeyeceksin.' Zhao Yunxing başını sallayarak der.

Qin Yu şaşkınlık içerisindedir.

Sadece bir uzvu çalıştırmak doğru değil.Tüm uzuvlarını çalıştırmak da doğru değil.O halde nasıl çalışmalı?

'Mükemmel bir vücutta güç, dayanıklılık, esneklik, çeviklik ve patlama özelliklerinin hepsi üst düzey olmalı; tepkilerin hızlı ve saldırılara direncin güçlü olmalı.' Zhao Yunxing başarı için bir sürü gereksinim sıralar.Bir anlığına Qin Yu'nun nutku tutulmuştur.Bu kadar gereksinim varken, nasıl çalışmalıydı?

Qin Yu'nun şaşırdığını görmesi üzerine Zhao Yunxing kendisinde nadir görülen bir kahkaha atar ve 'Merak etme.Seni eğitmek için kendime has metodları kullanacağım.' der.

Qin Yu birden Kartal Pençe Kralı ile Demer Bacak Sanatı uzmanlarını anımsar.O pençe koca mavi kayayı parçalara ayırdığına göre parmaklarının gücü kim bilir ne korkunç olmalıydı? Fakat neden Zhao Yunxing vücudun belirli bir bölümünü çalıştırmayacağını söylüyordu?

'Neden ellerimi ve ayaklarımı Kartal Pençe Kralı'nınki gibi geliştirmiyorum Usta?' diye sorar Qin karşılık olarak.

Qin Yu'nun sorusu Zhao Yunxing'i aksine oldukça mutlu eder.'Qin Yu, dediğinde haklı olabilirsin.Eğer Kartal Pençe Sanatı ve Demir Kum Ayası tekniklerini öğrenmek istersen, parmaklarının gücünü artırmak zorundasın.Ayrıca parmaklarını düzenlice şifalı şaraba bulayıp parmaklarının şarabın efsununu emmesini sağlaman gerek.Buna ek olarak durmaksızın çalışıp ellerini çelik gibi sertleştirmen gerekir.'

Qin Yu başını sallayarak dinlemektedir.

Dışsal metodları okumuştu.Eğitimini alan kişinin gücünü durmaksızın çalıştırması gerektiği doğruydu, aynı zamanda şifalı şarap uygulayarak ellerinin aşırı sertleştirmesi gerektiğini vs.

'Bu şekilde çalışanlar kısaca...ahmaklar!' Zhao Yunxing birden azarlamaya başlar.Bu çalışma metodunu bayağı hor görmektedir.

'Usta, Kartal Pençe Sanatı gerçekten sağlamdı.Neden ahmak olsunlar ki?' Qin Yu yaşıtlarına göre daha olgun olsa bile, sonuçta hala çocuktur.Kartal Pençe Sanatı ile Demir Kum Ayası'nın yapabildiklerini görmüştür ve Zhao Yunxing'in ne demeye çalıştığını anlayamamaktadır.

Zhao Yunxing gururla:' Kartal Pençe Sanatı? Demir Kum Ayası? Bunlar o şifalı dedikleri zehirli şarabı uygulayıp derilerini tamamen sertleştirdiler sonuçta.Artık elleri acıyı bile hissedemiyor.Onlar sadece bir çift eldiven kifayetinde.Qin Yu, şuna bir bak.' der.

Zhao Yunxing sağ elini uzatır.Eli pürüzsüzdür ve yumuşak hissini verir.

Beyaz bir ışık parlar.Neredeyse saydam bir çift eldiven Zhao Yunxing'in ellerinde belirir.İlgisizce: 'Kutsal ipekten yapılmış eldivenler.Oldukça nadir olduğu söylense de sonuçta dünyevi cisim olarak bilinirler- tıpkı kara demir gibi.Sadece bir ton para bayılman gerek.' der.

Qin Yu Prens olarak doğduğundan bundan haberdardır.

Bir sürü farklı cinsten madde var.Dünyevilerden çelik gibi şeyler sıkça görülür.Kutsal ipek ve kara demir gibi maddeler çok nadir olmasına rağmen, hazine sayılmamaktadır.

Hazineler...çoğunlukla Uçsuz Bucaksız Sahra'lardan toplanır.

Mesela Uçsuz Bucaksız Sahra'da Xiantian uzmanlarından, hatta Shangxian'dan daha dehşetli sihirli hayvanlar bulunur.Sadece o hayvanların derileri, pençeler, boynuzları vs. birinci kalite hazine olarak geçer.

'Kutsal ipeğin sertliğinin normal olmasına rağmen, yine de Kartal Pençe Kralı gibi insanların ellerinden daha serttir.' Zhao Yunxing mavi kayanın kırıntılarından alır.Sağ eliyle gücünü uygular ve taş kolayca kuma dönüşür.Kartal Pençe Kralı'nın yaptığından daha küçük olacak şekilde ezer.

Zhao Yunxing Qin Yu'ya bakarak: 'Qin Yu, benim parmaklarım Kartal Pençe Kralı'nınkinden daha güçlü.Parmaklarının gücünü artırmalısın.Ama derinin  katılaşmasına izin vermemelisin.Demek istediğimi anlıyor musun?' der.

Qin Yu başını sallar.Fakat şüpheyle sorar:'Usta, ellerimi koruyup Demir Kum Ayası ile Kartal Pençe Sanatı çalışanlarınki gibi olmasını engellememi mi istiyorsun? Ama bunu yapmanın amacı ne? Üstelik vücudum ne olacak? Yoksa düşmanla savaşmak için zırh mı giyeceğim?'

Zhao Yunxing'in gözleri parıldar.Başıyla onaylar.Parlak bir talebesinin olması ipucu vermesi üzerine birçok şey anladığından öğretimini kolaylaştırmaktadır.

'Ellerini muhafaza edip sertleşmekten koruman tamamen saldırı amaçlı.Eller kılıç ve hançer taşıyabilir.Türlü silahlar kullanmak da ellerini korumana yardımcı olur.Elinin dokunma hissini muhafaza etmek uzman birinin yapması gerekenler arasındadır.Hatta birçok uzman her gün ellerini süte sokarlar.' diye cevaplar Zhao Yunxing.

Qin Yu gerçeği anlamıştır.

Saldırı için silah kullanmak önem arz etmektedir.Hançer ve kılıç gibi şeyler ancak elle kullanılabilir.Dokunma hissini mükemmeliyetle algılayan bir el bıçak veya kılıcı, sertleşip dokunma ve acı hissini kaybetmiş bir elden daha isabetli kullanacaktır elbet.

Birini öldürmek belki bir saniye sürecektir, bu yüzden dikkatsizliğe yer yok.

'Bacaklara gelince; patlama özelliği ve çevikliği yüksek olmalı, ayrıca hassas olmalılar.Bir uzmana karşı savaşıyor olman veya bir ordunun ortasında fark etmez, eğer bacakların son derece çevik ve korkunç derecede hassas olursa, bir ordu bile etrafını çevirse sıyrık bile almadan kurtulabilirsin.' der Zhao Yunxing.

Bacaklar bir insanın manevra yeteneğini etkiler, bu yüzden onların çevikliği, hassaslığı ve patlama özelliği çok önemli.

O an Qin Yu daha da heyecanlanmıştır.Sanki kendisini koca bir ordunun etrafında yanılsamalar gibi sıçrayıp durduğunu, düşmanlar ona dokunamazken elini sallar sallamaz öldürebildiğini görmektedir.Öylesine manevra kabiliyetine sahip, çevik bir vücudunun olması için bacaklar emsalsiz bir önem arz ediyor.

'Eller çevik olmalı.Onlar bacaklara kıyasla güçsüz kalır, fakat onları kullanarak silah kullanabilirsin.Bacaklar el ve koldan çok daha fazla kasa sahip olduğundan onların saldırı kabiliyeti çok daha güçlü.Üstelik vücudunun hareket yetisine onlar karar veriyor.Bu uzuvların kritik önemi var.Fakat gövde her şeyin temelidir...'

Eğitimin ilk gününde Zhao Yunxing Qin Yu'ya kendi eğitim metodunun temellerini öğretir.

Qin Yu her sözünü dikkatle dinler ve onları kalbine kazır...

*******************************************************************************
Herkese merhabalar, küçük bir duyurum olacak.Biliyorsunuz Stellar'ın çevirmeni çeviremeyeciğini söyleyince ilk kitabı bitirene kadar devam edeyim demiştim.Üzerine WGO'dan da bırakma haberi gelince benim için ters oldu.Kısacası WGO'yu biraz devam ettirip sonrasında bütünüyle Mushoku'ya odaklanma kararı aldım, her ne kadar bu kadar serinin yarım kalmasından ötürü suçluluk duygusu hissetsem de zaten seriler benim değil, fikirler de benden çıkmadığına göre elden bir şey gelmez.Maalesef Stellar'ı bu bölümle sonlandırıyoruz, kusura bakmayın.

{ 4 yorum ... read them below or Comment }

  1. Eline sağlık sen mushoku yu çevir yeter diğerleri okadar önemli değil :D

    YanıtlaSil
  2. lanet olsun abi ya stellar wgo dan daha güzel onun neyini çeviriyonuz neyse o sizin bileceğiniz iş abiler :D

    YanıtlaSil

Sohbet

Yeni Bölüm Geldiğinde Haberin Olsun

Blogger tarafından desteklenmektedir.

Copyright © 2013 Aozora Çeviri Grubu - Powered by Blogger - Designed by Johanes Djogan